Femme
Все для i про жiнок


Як виховувати дитину: дресируємо чи переконуємо?

15.02.2012 | Рубрики:: Вагітність та материнство,

Психологи давно займаються вивченням того, як саме батьки впливають на розвиток дітей. Встановити причинно-наслідковий зв'язок між діями батьків і поведінкою дітей буває дуже важко. Часто буває, що в дуже різних умовах ростуть люди з схожими особовими особливостями, а в одній сім'ї можуть вирости вражаюче різні діти.

Огляд методів виховання дає лише загальну інформацію. Реальні наслідки виховання залежать від величезного числа чинників, включаючи індивідуальні особливості дитини, суспільство, масову культуру і так далі. Крім того, тут представлені основні методи виховання в «чистому вигляді». У реальності ж в одній сім'ї
можуть використовуватися прийоми з різних методів.

як виховувати дитину

Авторитарне виховання

У авторитарних батьків зазвичай дуже високі очікування відносно своїх дітей; відмінною рисою їх виховання є строгі правила, яким діти повинні слідувати беззаперечно. Батьки частіше удаються до покарань, чим до дисципліни (незрідка вони не відрізняють одне від іншого) і не можуть або не бажають пояснити свої вимоги кому-небудь. Єдине можливе пояснення вимог: «Тому що я так сказав(а)». Батьки, що використовують авторитарний метод виховання в чистому вигляді, не виявляють любові і теплого відношення до дітей. Вони не пропонують їм робити вибір (іграшок, місця проведення канікул, інколи - навіть майбутній професії), і вибирають за них.

Особливості людей, що виросли в сім'ї авторитарних батьків:

 • Як правило, вони вважають, що своїм успіхом можуть заслужити на кохання
 • Вони зв'язують і не завжди розрізняють кохання і покору
 • Багаточисельні труднощі в спілкуванні
 • Низька самооцінка (в деяких випадках надмірно завищена - це так звана компенсаторна поведінка)
 • Оскільки батьки вимагали від таких дітей повного підпорядкування, в майбутньому вони в більшості випадків ідеально підходитимуть для завдань, що вимагають строгого дотримання правил. В той же час у них дуже слабка самодисципліна - вони не вміють діяти самостійно, і без постійного керівництва ефективність їх роботи буде низька.
 • Авторитетне виховання

  Відносно дітей, чиї батьки дотримуються цього методу виховання, також діють чіткі правила, проте цей метод значно демократичніший. За порушення правил дітей зазвичай не карають. Такі батьки не поводяться з дітьми на рівних, як з друзями, але, зберігаючи свій авторитет, з готовністю слухають їх і завжди пропонують висловлювати свою думку по важливих питаннях. Вимагаючи від дітей дисципліни, вони в той же час показують свою любов до них і готовність до діалогу.

  Діти, до яких застосовувався метод авторитетного виховання, як правило, уміють добре контролювати і регулювати свої емоції, володіють хорошими соціальними навиками і самодисципліною, упевнені в собі, зпроможні до самостійних дій.

  Багато фахівців вважають цей метод виховання найбільш ефективним.

  "Дозволяюче" виховання

  При використанні такої моделі виховання батьки пред'являють до своїх дітей мінімальні вимоги. Якщо в такій сім'ї існують правила, то вони зазвичай непослідовні і можуть часто мінятися. Батьки в таких сім'ях, як правило, дуже відкрито проявляють свою любов до дітей. Діти часто сприймають їх більшою мірою як друзів, чим як авторитетних батьків. Аби переконати дитину щось зробити, можуть використовуватися такі засоби заохочення, як іграшки, солодощі, і так далі.

  Особливості дітей, батьки яких застосовують такий метод виховання:

 • Слабка самодисципліна
 • В деяких випадках погані соціальні навики
 • Відчуття невпевненості через відсутність обмеження і керівництва
 • Деякі дослідники пов'язують таке виховання з раннім вживанням алкоголю - діти, чиї батьки дуже мало контролюють їх поведінку, в три рази частіше починають регулярно вживати спиртне в підлітковому віці. Передбачається також, що ці діти частіше вживають наркотики і залучаються до злочинної діяльності.

 • Хоча цей метод виховання може бути зручним для батьків і дітей, погана здібність до самоконтролю може стати величезною проблемою для дорослої людини.

  Як виховувати дитину: відео


  Використання матеріалів сайту без дозволу автора заборонено. admin Контакти