Femme
Все для i про жiнок


Як навчити дитину читати?

03.11.2013 | Рубрики:: Вагітність та материнство,

Мої діти рано навчилися читати букви, а потім вже і по складах здорово шпарили. І ось знайомі попросили розповісти їм, як правильно навчити дитину читати. Річ у тому, що вони почали учити дитину відразу читати букви, як вони виголошуються в алфавіті, тобто «М» - це буква «Ем», «Б» - це буква «Бе» і так далі. «Лише всі зіпсували», - сказала я.
Тому в даному матеріалі я дам свою методику, як швидко і правильно навчити дитину читати, аби вона до школи вже могла вільно прочитати будь-яку дитячу книгу для дошколят.

Ось основні моменти, які будуть розглянуті в цьому матеріалі:

- Вибираємо кращу методику навчання
- Вивчаємо голосні і приголосні
- Повторюваня і ще раз повторюваня
- Починаємо читати по складам
- Читаємо нескладні склади
- Переходим до складних складів
- Починаємо читати слова
- Стежимо за мовою
- Не забувається про вік
- Вчимося граючи


Отже, ось основні правила:

1) Перше.
***Поради з вибору методики і посібника.
Буде краще всього, якщо ви купите буквар, автором якого є Н.С.Жукова (див. фото).

Це посібник вельми ефективно допомагає дитині зрозуміти, яким же чином починати складати букви в склади, читати по складам, а потім вже і цілими реченнями. У нім не так вже багато картинок, але їх вистачає, аби ваше дитя не занудьгувало.
Обов'язково купіть цей буквар, він продається в будь-якому книжковому магазині з учбовою літературою (або можете скачати он-лайн, якщо знайдете). Я своїх дітей учила саме по цій методиці.

2) Друге.
***Як правильно вивчати голосні і приголосні.
Спершу вивчаємо відкриті голосні, тверді: А, О, У, И,Е.
Потім вивчаємо тверді дзвінкі приголосні: М, Л.
важливо: виголошувати приголосні треба лише звуками, тобто не Ме, не Ем, а просто «М» і все.
Потім вивчаємо глухі і шиплячі звуки: Ж, Ш,К,Д,Т і так далі

3) Третє.
***Повторення-мати навчання.
Обов'язково на кожному занятті повторюємо пройдений матеріал, тобто ті звуки, які ми вивчали в попередньому занятті. Закріплення матеріалу дозволить швидше виробити правильний механізм читання в дитини.

4) Четверте.
***Читаємо по складам.
А ось тепер, коли ми вже вивчили частину звуків, нам треба навчити дитину читати по складах. Насправді це не так складно, як здається.
Розберемо склад «Ма».
подивіться в букварі, як перша буква складу - «М» - біжить до другої букви - «а». Ось так і треба учити дитину читати по складах: «м-м-м-ма-а-а-а-а» - «м-м-м-ма-а-а-а-а». Дитя повинне зрозуміти, що перша буква біжить до другої, і у результаті обидві виголошуються злито, разом, невідривно одна від одної.


5) П'яте.
***Вивчаємо нескладні склади.
Перші склади, яким ви повинні навчити дитину читати, мають бути нескладними, такими, що складаються з двох звуків, наприклад, МА, ЛА, ПА, ЛО, ПО.
Дитя повинне зрозуміти, яким же чином звуки складаються в склади, та зрозуміти алгоритм читання по складах. Тоді через пару днів вже як по накатаній почне читати складніші склади: ЖУ, ВЕ, ДО, тобто з шип лячими і глухими приголосними.

6) Шосте.
***Вивчаємо складніші склади.
Поки що рано переходити до читання книг, тобто до читання слів. Краще подовше позакріпляти читання по складах, аби дитя грунтовно зрозуміло механізм складання складів, а з них - вже слів.
Отже, після того, як дитя вже Початок читати по складах, що складаються з двох букв, починайте давати йому складніші склади, в яких голосна йде попереду приголосної: АВ, ОМ, УС, ЕХ.

7) Сьоме.
***Учимо читати перші прості слова.
А ось вже тут можна починати давати почитати перші нескладні слова: МА-МА, РА-МА, МО-ЛО-КО.

8) Восьме.
***Стежимо за вимовою.
Аби навчити дитину добре читати, обов'язково стежте за першою вимовою складів.
Увага: деякі батьки і навіть вчителі і вихователі в дитячих садах примушують дітей співати склади. Діти звикають до цього і починають співати їх постійно, при цьому навіть проміжки між словами не роблячи. Тобто «ма-ма-ми-ла-ра-му» співається такими дітьми на одному диханні. А деякі діти навіть примудряються співати весь текст всього абзацу, не роблячи пауз навіть коли бачать крапки, коми.
Тому: якщо ви учите дитину читати, вчіть добре відразу - не дозволяйте дитині співати все підряд, обов'язково заставляйте її робити паузи між словами і тим більше, між реченнями. Відразу навчіть дитину так: проспівала слово, пауза, проспівала друге, пауза. Потім вона паузи сама укорочуватиме, але для початку паузи робити треба обов'язково.

9) Дев'яте.
***У якому віці треба учити дитину читати?
Не квапите події. Якщо вашій дитині 3 або 4 роки, їй зовсім не хочеться сидіти над книгами, читати або складати букви в склади. У цьому віці ще рано починати учити дитину читати, якщо звичайно, вона сама не виявляє свого сильного бажання опанувати грамоту.
Інша справа, в 5 і навіть в 6 років - в цьому віці, фактично підготовчому віці до школи, дітей обов'язково треба навчити читати і писати основні фрази друкарськими буквами. Типу «МАМА», «КОРОВА», «МОЛОКО». Зазвичай з цим справляються вихователі в дитячих садах. Але ті діти, що не ходять в садок по тих або інших причинах, обов'язково повинні отримати ці знання вдома від батьків, або бабусі з дідусем, або від репетитора. Річ у тому, що сучасна програма навчання в середній школі вже має на увазі, що дитя уміє читати по складах.
Тому, якщо ви його навчите до школи, то в школі їй буде дуже легко читати, і перший стрес від школи вона переживе спокійно.

10) Десяте.
***Вчимося граючи.
Не прагніть відразу навчити дитину читати нашвидку, або виразно. В першу чергу, вона повинна навчитися складати склади самостійно, читати їх в книзі, складати слова і речення, тобто оволодіти просто технікою читання. Хай спершу це буде дуже повільно, хай складно. Але ви повинні плавно, тихо і спокійно поправляти її помилки, як би граючи. Адже гра - це завжди розслаблення, відсутність стресу. А саме це і потрібно, аби дитя спокійно зрозуміло все, що від нього вимагають дорослі.

І останнє. При дотриманні всіх цих 10 поради-правил ви навчите дитину читати досить швидко - за 1,5-2 місяці. У мене вони навчилися цьому вже в 5 років в літні канікули, коли дитячий сад був закритий.
А в першому класі вони вже досить нашвидку читали. І, до речі, більшість дітей в першому класі вже уміли читати і рахувати до десяти, так що моїм дітям не треба було їх доганяти.

Ну і Наостанок методика читання дітей на відео:

Як навчити дитину читати: відео

Як навчити дитину читати: відео


Використання матеріалів сайту без дозволу автора заборонено. admin Контакти