Femme
Все для i про жiнок


Дієта при цукровому діабеті

28.08.2011 | Рубрики:: Дієти та схуднення,

Дієта при цукровому діабеті
Дієта при цукровому діабеті
Дієта при цукровому діабеті
Дієта при цукровому діабеті
Дієта при цукровому діабеті
Дієта при цукровому діабеті
Дієта при цукровому діабеті
Цукровий діабет - в основному, спадкове захворювання, яке виникає в 2-х випадках:

1. Абсолютна або відносна недостатність вироблення інсуліну бета-клітинами островкового апарату підшлункової залози
2. Велика кількість неповноцінного інсуліну або швидке його руйнування в кров'яному руслі.

Суть захворювання в тому, що нестача інсуліну в організмі призводить до порушення засвоєння тканинами глюкози, пониження рівня глікогену в печінці. У свою чергу, голодування тканин наводить до перетворення глікогену на глюкозу, підвищеній концентрації глюкози в крові (гіперглікемія) і появі її в сечі (глікозурія). Окрім цього, глюкоза утворюється з амінокислот, що веде до порушення білкового обміну. Через зниження вмісту глікогену в печінці розвивається жирова інфільтрація жиром, забраним з жирової тканини: жировій інфільтрації печінки сприяє також зниження виробництва підшлунковою залозою липокаической субстанції, яка активізує метаболізм жирів в печінки і виведення його з цього органу.

Жирова інфільтрація печінки і порушення обміну жирів наводять до накопичення в крові кетонових тіл (кетонемія) - недоокисленных продуктів жирового обміну (ацетооцтова кислота, бета-оксиолійна кислота, ацетон), що веде до ацидозу. Порушення всмоктування (реабсорбції) глюкози в нирках і виведення кетонових тіл з сечею (кетонурія) підвищують осмотичний тиск в канальцях нирок, що сприяє розвитку полиурії, яка веде до обезводнення організму. Утворюючи солі з кетоновими тілами, іони натрію, калія, магнію і фосфору виводяться з сечею. Через обезводнення організму хворі відчувають спрагу.

Дієтотерапія може бути єдиним лікувальним методом або істотною частиною комплексного лікування цукрового діабету. Лікувальне харчування хворих цукровим діабетом направлене на запобіжний режим органів, що виробляють інсулін, зокрема, на усунення аліментарних порушень, які сприяють гіперглікемії, глікозурії, на корекції обмінних розладів, підвищення захисних сил організму.

Дієтотерапію проводять з врахуванням міри важкості захворювання, наявність ускладнень, супутньої патології, а також характеру роботи, відпочинку, способу життя хворого.

По енергетичній цінності, вмісту білків, жирів, вуглеводів і вітамінів дієта максимально наближена до фізіологічної, хоча має свої особливості. Енергоцінність дієти розраховується виходячи з віку, маси тіла, статі, характеру роботи хворого. Якщо є такі супутні захворювання, як туберкульоз, виснаження, вагітність, то її збільшують на 10-20%. При ожирінні енергетичну цінність обмежують відповідно до міри ожиріння.

Вуглеводи в денному раціоні хворих обмежують в разі легкої форми діабету, де дієта є основним лікувальним чинником, а також при підвищеній чутливості до інсуліну, інсулінрезистентних формах захворювання. Кількість вуглеводів не обмежують за умови, що їх засвоєння забезпечується прийомом глюкозопонижуючих препаратів. При цьому важливо обмежити вживання легкозасвоюваних вуглеводів, які швидко всмоктуються в кров і можуть викликати значне підвищення глюкози в крові. Обмежують цукор, варення, мед, цукерки і так далі. Замість цукру можна вживати сорбіт (20-З0г в день), ксиліт (15-20г 1-2 рази в день), фруктозу (до 45г в день). Хворим, які приймають цукрознижуючі препарати, дозволяється вживання цукру до 20-25г в день (цю норму розбити на 5-6 прийомів).

Збільшення вживання вуглеводів рекомендується при виснаженні організму, вагітності, юнацькому діабеті, інтоксикаціях і т.д. і особливо при розвитку кетоацидозу. Денна норма вуглеводів для таких хворих 300-З60г. Кількість вуглеводів збільшують за рахунок складних вуглеводів (пшеничний хліб, макарони, картопля, каші і так далі). Частина вуглеводів повинна потрапляти в організм з овочами. Вуглеводи, які містяться в овочах, мало навантажують обмін речовин у хворого, створюючи відчуття ситості.

Щоденна порція вуглеводів, яка потрапляє в організм з фруктами, не повинна перевищувати 50г. Фрукти мають бути свіжими. Через низький вміст вуглеводів можна не враховувати вживання лимонів, компоту з ревеню без цукру, домашнього і плавленого сирів. У горіхах дуже багато вуглеводів і жирів, тому при цукровому діабеті від них треба відмовитися.

Хворим цукровим діабетом треба вживати достатню кількість білків (100-120г), оскільки через нестача інсуліну знижується синтез білків і посилюється їх розпад. Для профілактики і лікування жирової інфільтрації печінки перевагу віддають білкам, які містять ліпотропні речовини (сир, нежирна яловичина, вимочений оселедець і так далі)

Збільшувати вживання білків до 135г необхідно при явищах лейкопенії (пониження кількості лейкоцитів) на тлі прийому з лікувальною метою сульфаніламідних цукрознижуючих препаратів. Вміст білків треба зменшувати при передкоматозному і коматозному станах, при ураженнях нирок із затримкою азотистих шлаків в організмі. Добова потреба організму в білках може бути забезпечена вживанням 200-250г нежирного м'яса, ковбаси і риби, 1 яйця, звареного некруто, 50г нежирного сиру і 0,25л молока.

Жири повністю засвоюються організмом людини за умови, що одночасно спалюється певна кількість вуглеводів, а при діабеті здатність засвоювати цукор обмежена. Тому надмірно жирна їжа викликає в організмі утворення недоокисленных продуктів - кетонових тіл.

Для хворих молодшого віку, в яких сильно виражена схильність до утворення ацетону, порції жирів розраховують особливо ретельно. В той же час, знаходитися довгий час на знежиреній дієті недопустимо, оскільки життєво необхідні вітаміни (А, Д, Е, До) організм отримує з жирами. Допустима добова кількість жирів для хворих діабетом залежить від маси їх тіла, фізичної активності (40-100г). При цьому не більше половини жирів повинні складати тваринні (вершкове масло, смалець, вершки, сало і так далі), решта - рослинні жири.

Необхідно вживати достатню кількість вітамінів (ретинол, піридоксин, аскорбінова кислота, цианокобаламін). Ретинол підвищує опірність організму інфекціям. Тіамін сприяє нормалізації порушень вуглеводного обміну і необхідний для попередження уражень нервової системи.
Аскорбінова кислота покращує окислювальні процеси, сприяє відкладенню глікогену в печінці, зниженню гіперглікемії, підвищує стійкість організму до інфекційних захворювань, попереджає розвиток атеросклерозу. Цианокобаламін і фолацин необхідні для попередження жирової інфільтрації печінки.
Для профілактики обезводнення організму кількість рідини не обмежують.

Лікування хворих лише за допомогою дієти можна починати, якщо немає виснаження, кетонемії, ускладнень і супутніх захворювань, перебіг яких погіршується цукровим діабетом. При цьому спочатку призначають пробну дієту, енергоцінністю 2208 ккал, яка містить 11г білків 35г жирів, 130г вуглеводів. Якщо протягом 5-7 днів гіперглікемія і глікозурія знижуються, треба дочекатися їх стабілізації або усунення. Далі, протягом 10-14 днів роблять тренувальне розширення дієти шляхом додавання кожні 5-7 днів 25г пшеничного хліба або інших вуглеводів без цукру.
За наявності протипоказань і безуспішного лікування за допомогою однієї лише дієти треба використовувати фізіологічно повноцінну дієту у поєднанні з цукрознижуючими препаратами.

Для складання індивідуального харчового раціону за основу беруть дієту 9 (при легкій і середній важкості формах діабету у хворих з нормальною масою тіла або ожирінням 1 степені), дієту 9а (при легкій і середній формах діабету у хворих з ожирінням 2 степені, які не приймали інсулін), дієту 9б (при важкій і середній формах діабету, які приймають інсулін, при інтенсивному руховому режимі і фізичних навантаженнях).


Використання матеріалів сайту без дозволу автора заборонено. admin Контакти